Česká vědecká stanice J. G. Mendela v Antarktidě

Masarykova univerzita je jediná univerzita na světě, která zaštiťuje národní výzkumný program v Antarktidě. Od roku 2007 vlastní a provozuje vědeckou stanici, která leží na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova.

Více o stanici

Mendelův odkaz

Opat, jehož jméno naše polární stanice nese, je sice celosvětově známý jako zakladatel genetiky, sám sebe však považoval především za meteorologa. To, spolu s jeho spojením s Brnem, patří k hlavním důvodům, proč je stanice, jejíž výzkumný program se od počátku opírá o klimatologii, pojmenována právě po něm.

Více o Mendelovi

Pavel Kapler

„Opat a vědec Mendel je pro nás nejen inspirací, ale v názvu stanice i vynikající značkou, která nám při jednání se zahraničními kolegy otevírá dveře. Když jsme v roce 2017 pořádali v Brně sjezd Rady manažerů národních programů zemí, které vědecky pracují v Antarktidě, kolegové byli dojati možností navštívit místa, kde Mendel působil, i tím, jak je v moravské metropoli o Mendelův odkaz pečováno. Jejich nadšení nám ukázalo, že si Gregor Mendel zaslouží ‚doma‘ ještě mnohem více pozornosti.“

Pavel Kapler
manažer Českého antarktického výzkumného programu

Polární výzkum

Vědci tráví na polární stanici každoročně pět až devět týdnů v období prosinec-březen, kdy na jižní polokouli panuje antarktické léto. Pod pomyslnou záštitou G. J. Mendela, zde na svých projektech pracují vědci z několika desítek vědeckých disciplín. Jak je to se změnou klimatu a ozónovou dírou? Jak vzniká život v podobě jednoduchých rostlin na místech, z nichž ustoupily ledovce? Jaké nové druhy mikroorganismů bílý kontinent skrývá? Jaká je geologie Antarktidy? To je jen zlomek otázek, na které zde vědci hledají odpovědi.

Stanice v číslech

let Mendelova stanice poskytuje zázemí nejen českým vědcům

míst pro vědecké pracovníky nabízí stanice každým rokem

specializací bylo/je součástí výzkumného programu na stanici

vědců již pracovalo na stanici na svých výzkumných projektech

S respektem k okolí

Svými technickými systémy představuje stanice moderní a vůči antarktickému prostředí ohleduplný objekt. V jeho centru stojí hlavní obytná budova, v jejímž okolí je rozmístěno 11 kontejnerů sloužících jako sklady a technické zázemí. Stanice je sama o sobě technický unikát: disponuje pasivním systémem ohřevu vzduchu, má vlastní úpravnu vody i spalovnu odpadu, motorové čluny i terénní čtyřkolky.

Více o udržitelnosti na MU

Testováno v Antarktidě

Stejně jako byl ve svém bádání univerzální Mendel, je univerzální i stanice. Kromě výzkumného programu se stanice využívá k testování výrobků a technologií pro průmysl a aplikační sféru. Vědci zde testují například odolnost nově vyvinutých nátěrových hmot a plastů, outdoorového vybavení, možnosti využití zelených zdrojů energie i dalších technologií v extrémních podmínkách. Ty, které obstojí, mohou od Masarykovy univerzity získat ochrannou známku „Testováno v Antarktidě“.

Více o projektu

Kde stanici najdete